خدمات تلقیح مصنوعی

فعالیت های شرکت
21 جولای 2019
کارگاه مدیریت اصلاح نژاد و تولید مثل در گوسفند
24 جولای 2019

خدمات تلقیح مصنوعی

  • انجام تلقیحات مصنوعی با روشهای لاپاراسکوپی  و سرویکال بر اساس آخرین متدهای روز دنیا با گیرایی تضمینی
  • انجام کلیه مراحل تخصصی عملیات تلقیح از انتخاب دامهای برتر بر اساس BCS تا هورمون تراپی و خدمات پس از تلقیح توسط کارشناسان مجرب و متخصص هر حوزه (ژنتیک، متغذیه، فیزیولوژی و مدیریت دامپروری)
  • مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف شامل مدیریت، ژنتیک، تغذیه و فیزیولوژی دام توسط متخصصین مربوطه از آغاز همکاری تا ازشیرگیری بره ­ها بصورت رایگان

سوابق اجرایی شرکت در حوزه تلقیح مصنوعی

 • تجاری سازی فناوری تلقیح مصنوعی به روش لاپاراسکوپی در کشور برای اولین بار
 • ایجاد شبکه ملی تلقیح مصنوعی دام سبک با استفاده از کارشناسان و متخصصان متبحر و قابل رقابت بین المللی
 • سابقه 10 ساله در اجرای عملیات تلقیح مصنوعی به صورت تضمینی در کشور با تجربه بیش از 200 هزار راس تلقیح میش و ماده بز به روش های لاپراسکوپی و سرویکال در کل کشو با استفاده از اسپرم­های مایع و منجمد
 • آموزش و تربیت تیم های کارشناسی تلقیح مصنوعی (لاپاراسکوپی و سرویکال)
 • برگزاری دوره های آموزشی تربیت نیروی کارشناسی در حوزه انتقال جنین در گوسفند با استفاده از اساتید مطرح بین المللی

انجام تضمینی تلقیح مصنوعی

با وجود تیم های فعال موجود و تیم های در حال آموزش، این شرکت همانند گذشته آماده اجرای عملیات تلقیح مصنوعی با اشکال مختلف تضمین عملیاتی و آبستنی (به شرط اجرای کل عملیات شامل ارائه دستورالعمل های مربوط به فلاشینگ، اجرای همزمانی، تامین اسپرم، عملیات تلقیح مصنوعی و نظارت) می باشد. میزان آبستنی تضمین شده در داخل فصل در روز ۴۵ بعد از تلقیح حداقل ۴۵ درصد می باشد. در خارج از فصل متناسب با زمان تلقیح و شرایط گله این عدد متغیر خواهد بود و هزینه تلقیح مصنوعی باتوجه به فاصله دامداری از مرکز تولید اسپرم شرکت و تعداد راس میش آماده تلقیح محاسبه می شود. در صورت پایین بودن نرخ آبستنی تضمین شده به ازای هر درصد آبستنی پایین تر، هزینه های اسپرم و تلقیح انجام شده برگشت داده خواهد شد.

تلقیح ضمانتی و تضمین آبستنی

در این روش همکاری به ازای هر تلقیح مثبت (با تشخیص از طریق سونوگرافی 45 روز پس از تلقیح) برای هر راس دام مبلغ مشخصی مقرر می شود. پیش فرض آبستنی در این طرح 50% از کل تعداد تلقیح در نظر گرفته می شود. چنانچه میزان باروری تایید شده در روز 45 پس از تلقیح کمتر از میزان تضمین شده باشد هزینه به ازای هر راس به دامدار عودت داده می شود.

شبکه تلقیح مصنوعی و اصلاح نژادی شرکت

این شرکت به منظور گسترش عملیات تلقیح مصنوعی به عنوان یک ابزار اصلاح نژادی در ابتدای شروع کار با دعوت یکی از متخصصین به نام دنیا در زمینه لاپاراسکوپی، یک تیم چند نفره را آموزش داد. بنا به تاییدیه مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور برای اولین بار این روش توسط این شرکت در کشور تجاری سازی گردید. در حال حاضر این شرکت دارای افراد آموزش دیده شده و متبحر در زمینه تلقیح مصنوعی به روش های لاپاراسکوپی و سرویکال می باشد. این شرکت با هماهنگی مرکز اصلاح نژاد در حال راه اندازی شبکه تلقیح مصنوعی و اصلاح نژاد دام سبک در کشور می باشد. تیم های لاپاراسکوپی این شرکت در طی سال های ۱۳۹۱ تا پایان سال ۱400 بیش از 200000 راس را در بیش از 23 استان مختلف به روش لاپاراسکوپی تلقیح نموده است که میانگین زایش در گله های دارای شرایط پرورشی مناسب و رعایت کننده پروتکل های مربوط به هم زمان سازی و جیره فلاشینگ بیش از 50 درصد بوده است.

تلقیح مصنوعی به روش لاپاراسکوپی

در این روش با استفاده از پروتوکل های ویژه دامپزشکی (جراحی کوچک سرپایی)، مایع منی (اسپرم) مستقیماً به شاخ‌های رحم منتقل می‌شود. در این شیوه مهارت دامپزشک بسیار حائز اهمیت است زیرا یک روش جراحی (تهاجمی) محسوب شده که نیاز دارد تا با کم‌ترین عارضه برای میش،‌ انجام شود. برای انجام عمل لاپاراسکوپی نیاز به یک آندوسکوپ است. آندوسکوپ یک تلسکوپ مخصوص است که به نور چشمیِ رشته‌ای مجهز است. این نور رشته‌ای به دام‌پزشک یا تکنیسین این اجازه را می‌دهد که بتواند بدون باز کردن شکم میش و عمل جراحی گسترده، مجرای تناسلی میش را واضح ببیند.

هنگامی که مجرای تناسلی به وضوح دیده شد، دام‌پزشک یا تکنیسین منی را مستقیماً به درون هریک از شاخهای رحم میش تزریق می‌کند. مدت زمانی که برای لاپاراسکوپی هر میش مورد نیاز است بین ۲ تا ۵ دقیقه در نظر گرفته می‌شود (بسته به مهارت دامپزشک). چند قیقه پس از لاپاراسکوپی میش به شرایط عادی بازگشته و میتواند شروع به خوردن خوراک کند. در ضمن میزان موفقیت بارداری گوسفند در این شیوه بین ۵۰ تا 9۰ درصد است که این روش را به یکی از بهترین روشهای تلقیح و آبستنی در دام تبدیل کرده.

این شرکت از سال ۱۳۹۰ دوره‎های آموزش تلقیح مصنوعی به روش لاپاراسکوپی را با استفاده از مربیان با تجربه و صاحب نام بین ‎المللی برای اعضاء تیم لاپاراسکوپی فراهم آورده و امروز با بهره گیری از بهترین و مجرب ترین افراد متخصص این حوزه عملیات تلقیح مصنوعی به روش لاپاراسکوپی را بصورت گسترده در کشور انجام می دهد.

لاپاراسکوپی

تلقیح مصنوعی به روش سرویکال

در این روش با استفاده از اسپکولوم دهانه واژن میش باز شده و سپس بوسیله تفنگ (گان) مخصوص تلقیح و نور چراغ قوه تا حد امکان اسپرم را در انتهایی ترین نقطه سرویکس تخلیه می کنند. به دلیل ساختار چین خورده سرویکس گوسفند در مقابل بز درصد باروری گوسفند نسبت به بز در این روش تا حدودی پایین تر است. اما از طرف دیگر میزان تهاجمی بودن این روش و سهولت کار نسبت به روش لاپاراسکوپی بهتر است. متخصصان تلقیح سرویکال شرکت دام گستر پیشگام با استفاده از مطالعات و تجربیات بسیار در این حوزه به درصد قابل قبئلی از موفقیت در این روش رسیده اند و درحال ست آپ نومدن این روش به عنوان یکی از روشهای رایج و مناسب تلقیح مصنوعی در گوسفندان هستند.

سرویکال

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از طریق یکی از راه های ارتباطی زیر تماس حاصل نمایید:

تلفن شرکت: 32860802 – 026

تلفن تماس و واتساپ: 09120163544

پیج اینستاگرام: damgostar_pishgam

پیام به ادمین کانال تلگرام: https://t.me/DGP_IRAN

دیدگاه ها بسته شده است

فارسی