عملیات همزمان سازی

شبکه تلقیح مصنوعی و اصلاح نژادی شرکت
19 جولای 2019
شبکه تلقیح مصنوعی و اصلاح نژادی شرکت
19 جولای 2019

در راستای افزایش باوری و ارائه خدمات بهتر، این شرکت در قالب قراردادها و یا درخواست پرورش دهندگان عملیات همزمان سازی را با استفاده از هورمون و اسفنج وارداتی ویژه و نیروهای آموزش دیده و متبحر خود انجام می­دهد.

همزمان  سازی فحلی

تولیدمثل گوسفند و بز فصلی است. متداول ترین و اقتصادی ترین روش القای فحلی و آبستن کردن میش در خارج از فصل تولیدمثل روش تیمار پروژسترون به همراه هورمون PMSG است. استفاده توام از اثر نر (ورود ناگهانی قوچ یا نر بز) و جیره فلاشینگ (شوک تغذیه ای) راندمان کار را بهبود می دهد.

مزایای همزمان سازی فحلی:
  • امکان انجام تلقیح مصنوعی و تسریع روند اصلاح نژاد
  • امکان افزایش دوقلو زایی با تزریق گنادوتروپین و اعمال جیره فلاشینگ
  • بهبود مدیریت تغذیه ای و واکسیناسیون گله مولد و بره ها و بزغاله ها
  • کنترل زمان زایش برای استفاده مناسب از مراتع
  • امکان اجرای برنامه سه بار زایش در دو سال و آبستن شدن دام ها در خارج فصل تولیدمثل
شرح مختصر روش همزمان سازی فحلی:

هورمون پروژسترون در قالب قطعه ای اسفنجی (اسفنج) یا سیلیکونی (سیدر) برای مدت مشخصی  با استفاده از اپلیکاتور استریل در انتهای واژن دام قرار می گیرد. با استفاده از دستکش استریل اسفنج ها را از پاکت برداشته و درون اپلیکاتور جایگذاری کنید. محوطه فرج دام را با محلول ضدعفونی کننده ضد عفونی کرده و با یک دست لبه های فرج را باز کرده و با دست دیگر نوک اپلیکاتور آغشته به ژل لوبریکانت را در دهانه واژن قرار دهید. ابتدا با زاویه 45 درجه روبه بالا و سپس به صورت افقی اپلیکاتور را جلو برده و اسفنج را در انتهای واژن رها نمایید. اپلیکاتور باید از دامی به دام دیگر با استفاده از مواد ضدعفونی کننده غیرالتهاب آور عاری از الکل ها و فنول ها ضدعفونی گردد.

برای میش اسفنج به مدت 12 الی 14 روز در داخل فصل تولیدمثل و 10 الی 12 روز در خارج فصل تولید مثل و برای بز 17 تا 21 روز در داخل فصل تولیدمثل و 14 الی 17 روز در خارج فصل تولید مثل در واژن قرار گرفته و در پایان دوره اسفنج با استفاده از بند آن به آرامی خارج شود و بسته به نژاد، جثه و سن دام بین 300 الی 600 واحد بین المللی هورمون PMSG عضلانی تزریق گردد.

در صورت جفت گیری طبیعی، همزمان با خارج کردن اسفنج ها با نسبت نر و ماده 1 به 5 قوچ اندازی صورت گیرد. مناسب ترین زمان برای انجام تلقیح مصنوعی 48 تا 56 ساعت بعد از اسفنج برداری و تزریق هورمون می باشد.

اسفنج-1

اسفنج-2

هورمون و اسفنج

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان از طریق یکی از راه های ارتباطی زیر تماس حاصل نمایید:

تلفن شرکت: 32860802 – 026

تلفن تماس و واتساپ: 09120163544

پیج اینستاگرام: damgostar_pishgam

پیام به ادمین کانال تلگرام: https://t.me/DGP_IRAN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − ده =

فارسی