طرح اصلاح نژاد دام سبک در مازندران

مصاحبه با آقای زمانی (دامدار استان تهران) در ارتباط با عملکرد تلقیح مصنوعی شرکت دام گستر پیشگام
30 آوریل 2020
رشد ۱۶ درصدی تولید گوشت قرمز در زمستان ٩٨
05 می 2020

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز مازندران، پروژه اصلاح دام سبک برپایه گوسفندهای پر بازده شیری و چند قلوزا در شهرستان جویبار انجام شد.

مجری طرح و مدیرعامل شرکت تعاونی عشایری دانش بنیان مازندران با اشاره به اینکه این شرکت چندین سال است که روی نژادهای پربازده دنیا تحقیقات خود را شروع کرده است گفت: با اجرای اصلاح نژاد فریزین و تکسل روی دام های بومی استان میزان تولید شیر از ۴۰۰ گرم به یک کیلو ونیم در روز و میزان وزن دام از میانگین ۳۵ کیلوگرم به ۹۵ کیلوگرم خواهد رسید.

ماکان موسوی افزود: یکی دیگر از مزایای این طرح دوقلوزایی دام های سبک در هر دوره بارداری است.

خیریان پور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران با اشاره به اینکه دولت در استان روی دو موضوع اصلاح بذر و اصلاح نژاد دام ها برای افزایش بهره وری سرمایه گذاری می کند گفت: مجریان این گونه طرحها از تسهیلات کم بهره برخوردار خواهند بود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران هم با بیان اینکه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار رأس دام سبک در استان وجود دارد گفت: اجرای این طرح روی دام های سبک بخش جلگه ای استان قابل اجرا است.

عطایی نژاد افزود: با اصلاح نژاد دام در استان، ارزش افزوده و بهره وری ایجاد می شود و وضعیت اقتصادی مردم ارتقا خواهد یافت.

این تلقیح مصنوعی توسط تیم تخصصی لاپاراسکوپی شرکت دام گستر پیشگام (دانش بنیان) با استفاده از اسپرم تولیدی این شرکت انجام شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + چهار =