جلوگیری از خروج ۱۵میلیون دلار ارز با تأمین مواد ژنی اصلاح نژاد گوسفند بومی

افتتاح اولین مرکز تولید مواد ژنی دام سبک کشور با حضور دکتر جهانگیری
16 اکتبر 2019
افتتاح مرکز تولید مواد ژنی دام سبک شرکت با حضور دکتر جهانگیری
16 اکتبر 2019

دکتر محمد مرادی مدیرعامل شرکت دام‌گستر پیشگام در حاشیه افتتاح مرکز تولید و انجماد اسپرم دام سبک در شرکت دام گستر پیشگام (دانش بنیان) توسط دکتر اسحاق جهانگیری، در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: از اهداف این مجموعه تأمین مواد ژنی اصلاح نژاد گوسفندی بومی کشور است.

وی ادامه داد: این مرکز همچنین مانع از خروج حداقل ۱۵ میلیون دلار ارز در سال از کشور خواهد شد.

مرادی بابیان اینکه احداث این مرکز  در سال ۹۴ در زمینی به مساحت ۳۸ هزار مترمربع در منطقه امین‌آباد آغاز و در سال ۹۷ به اتمام رسیده است، بیان کرد: ظرفیت این مرکز ۱۰۰۰ رأس دام مولد و میزان تولید ۲ میلیون دُز اسپرم دام سبک است.

وی گفت: میزان کل سرمایه‌گذاری برای این طرح ۱۵۰ میلیارد ریال بوده که در حدود ۶۰ میلیارد ریال از طریق تسهیلات و مابقی آن توسط سرمایه‌گذاران تأمین‌شده است.

مرادی افزود: تأمین نیاز داخلی و رفع وابستگی‌ها، امکان صادرات اسپرم به کشورهای دیگر، ایجاد زمینه جهت آموزش فناوری‌های نوین پرورش، توسعه تلقیح مصنوعی و افزایش سرعت و بهبود ژنتیکی جمعیت دام سبک کشور و درنهایت خودکفایی در تولید گوشت کشور ازجمله اهداف اجرای این طرح بوده است.

وی ادامه داد: با ایجاد این مجموعه زمینه اشتغال ۳۰ نفر در حال حاضر فراهم‌شده که با توسعه این مرکز به ۳۰۰ نفر خواهد رسید.

مرادی درباره فعالیت این مرکز برای اصلاح نژاد دام سبک گفت: ژنتیک و نژاد دام وارداتی برای اصلاح نژاد یکی از نژادهای برتر دنیا (رومانف) است که اگر تنها ۵ گله برتر این نزاد در دنیا موجود باشد یکی از آن‌ها در این مجموعه است.

وی افزود: حاصل استفاده از اسپرم این گوسفندان ایجاد میش‌های آمیخته ای است که به‌طور میانگین ۲ بره می‌زاید و در سال ۳ بره می‌توانیم تولید کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =